Jak czyścić pompę i instalacje?

Jest to często zadawane pytanie użytkowników ekstraktorów spalinowych oraz przenośnych, którzy dzwonią do działu obsługi Prochem Europe w UK. Czyszczenie pompy nie musi być wcale tak skomplikowane jak się wydaje. 

Kamienie wapienne mogą powodować wiele problemów: zablokowanie przewodów wewnętrznych,dysz, podgrzewaczy wody oraz filtrów. Uszkodzone zawory i czujniki temperatury (termostaty stałe lub regulowane) prowadzą często do przegrzania, utraty ciśnienia wody i słabą wydajność.

Uszkodzenie kamienia na mosiężnym szybkozłączu żeńskim

Uszkodzenie kamienia na mosiężnym szybkozłączu żeńskim

Nowy wymiennik ciepła kosztuje aż do £ 950 netto plus koszty pracy i przestojów, warto pamiętać o odkamienianiu. W obszarach z twardą wodą wystarczy czyścić układ raz w miesiącu. Czyszczenie pompy napewno jest tańsze niż wymienianie części lub naprawa.

Prochem Truck Mount Descaler jest płynnym środkiem odwapniającym do skutecznego usuwania twardych osadów z systemu ciśnieniowego maszyn piorących. Jego specjalna formuła oznacza, że nie jest sklasyfikowany jako żrący dla skóry, dzięki czemu jest bezpieczniejszy w użyciu niż konwencjonalne kwasy.

jak czyścić pompę

Przy cenie katalogowej PLN 107.01 netto za 5 litrów i niespełna godzinie pracy do przeprowadzenia pełnej prodedury odkamieniania, jest to znakomity sposób na serwis we własnym zakresie i może przynieść wiele korzyści.

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz użyć odkamieniacza Prochem w swojej maszynie?

Zacznij od upewnienia się, że używasz odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej, takiego jak kombinezon, rękawice i okulary ochronne, zgodnie z zaleceniami na etykiecie i karcie charakterystyki. Następnie …

Uszkodzenie kamienia na mosiężnym szybkozłączu żeńskim

1. Odłącz węże wlotowe i wylotowe układu mocowania w systemie Truck-Mount . Odsącz połowę wody ze skrzynki na wodę, pozostawiając co najmniej trzy litry w zbiorniku.

Uszkodzenie kamienia na mosiężnym szybkozłączu żeńskim

2. Uruchom silnik na gorącej wodzie (nie na gorąco) i dodaj 1 litr płynu odkamieniacza do zbiornika z wodą, aby się rozpuścił. Odczekaj piętnaście minut, aż chemia zacznie reagować i wytopi wapień. W przypadku ekstraktorów przenośnych pompa na tym etapie powinna być włączona. W przypadku pomp tłokowych dodatkowy by-pass powinnien być otwarty.

Uszkodzenie kamienia na mosiężnym szybkozłączu żeńskim

3. Po obróbce natychmiast ponownie podłącz przewody do wlotu i wylotu wody – węże wraz z narzędziem do dywanów .

Uszkodzenie kamienia na mosiężnym szybkozłączu żeńskim

4. Dodaj 250 ml detergentu alkalicznego D488 Powerclean lub S780 Double Clean do zbiornika na wodę i zostaw na kilka chwil i naciskając zawór spustowy w narzędziu opróżnik zbiornik przy włączonej pompie, aby zneutralizować kwaśny odczyn. Ponownie przepłukać wodą, aby usunąć detergent.

5. W ciężkich przypadkach wewnątrz maszyny, użyj bardziej stężonego roztwóru. Szczegółowy opis i zastosowanie preparatu znajdziesz na etykiecie przyklejonej do butelki.

Czy czyszczenie pompy jest potrzebne? Jak widać, odpowiedź brzmi: tak!

Warto podchodzić do wszystkiego z głową i rzeczy takie jak czyszczenie pompy wykonywać samemu, pomijając ogromne oszczędności sami uczymy się nowych umiejętności które mogą zaprocentować w przyszłości. Następnym razem nie będziecie sobie zadawać pytania „jak czyścić pompę” tylko sprawnie wykonacie zadanie.