Niwelator piany – definiowanie programów przeciwpieniących

Maszyny czyszczące czyszczą (oczywiście) – ale i one również wymagają czyszczenia od czasu do czasu.

Osad i odpadki gromadzą się w każdym silniku lub komorach ssących; z czasem zalegając i ostatecznie coś pójdzie nie tak.
Na przykład nadmiar piany gromadzącej się w zbiorniku odkurzacza ekstrakcyjnego może zatkać silniki podciśnieniowe (patrz z prawej), powodując poważne uszkodzenia wewnętrzne. Dlatego ważne jest, aby regularnie używać niwelator piany.

niwelator piany

Prochem Europe oferuje kilka produktów przeciwpieniących w tym zakresie, które pomagają zapobiegać nadmiernemu tworzeniu się piany w zbiornikach na brudną wodę.

Dostępne są dwa produkty w płynie S760 Liquid Defoamer i S761 Contract Carpet Defoamer, a także wersja proszkowa: S762 Powder Defoamer.

1. Zapoznaj się z etykietą, sprawdź ile środka przeciwpieniącego użyć, proporcjonalnie do rozmiaru zbiornika odzyskowego.

2. Rozcieńcz wymaganą ilość koncentratu w niewielkiej ilości wody i wprowadzić roztwór do węża podciśnieniowego, gdy silnik próżniowy jest włączony, lub dodaj roztwór niwelator piany bezpośrednio do zbiornika odzyskowego maszyny.

* Ta opcja zależy od typu maszyny, z jakiej korzystasz. Prochem zaleca, jeśli to możliwe, dodanie roztworu do węża podciśnieniowego maszyny podczas jej używania. W ten sposób niwelator piany efektywnie pokrywa zarówno wnętrze węża, jak i zbiornik na brudną wodę. Nie jesteś pewien czy to działa? Wystarczy sprawdzić zbiornik odzyskowy podczas czyszczenia.

Nigdy nie dodawaj roztworu odpieniającego do zbiornika roztworu czyszczącego.

3. W przypadku silniejszego pienienia zwiększ ilość stosowanego środka przeciw pianowego.

Proszek przeciwpienny (niwelator piany) S762 jest na bazie silikonu i działa w podobny sposób jak płynne środki przeciwpieniące, ale ma tę zaletę, że jest sproszkowany tzn: ekonomiczny, skoncentrowany i dostępny w wiadrach o wielkości 4 kg.

1. Wstępnie rozpuścić 15 ml (1 miarka) S762 w małej ilości zimnej wody i wprowadzić roztwór do węża podciśnieniowego przy włączonym silniku próżniowym lub dodać rozcieńczony roztwór bezpośrednio do zbiornika na brudną wodę.

Ta opcja zależy od rodzaju maszyny, z jakiej korzystasz. Trenerzy Prochem zalecają, jeśli to możliwe, dodawanie niwelatora piany do węża próżniowego maszyny podczas jej używania. W ten sposób niwelator piany efektywnie pokrywa zarówno wnętrze węża, jak i zbiornik maszyny. Dla pewności sprawdzaj zbiornik odzyskowy podczas czyszczenia co jakiś czas.

2. Zwiększ ilość S762 używaną w przypadku poważniejszych problemów ze pianą.
Pamiętaj, nigdy nie dodawaj sproszkowanego środka przeciw pieniącego do zbiornika roztworu czyszczącego.

Odpieniać czy nie odpieniać.. oto jest PYTANIE …

Z naszego doświadczenia wynika, że konsekwencje nie używania defoamera (niwelator piany) mogą być dość poważne.
Piana gromadząca się w zbiorniku na brudną wodę może spowodować uszkodzenie wszystkich silników próżniowych, czyniąc je bezużytecznymi. W miarę gromadzenia się piany w zbiorniku odzyskowym system blokujący nie możne unieść zaworu (często kulki) , co pozwala pianie przedostawać się do silników próżniowych – jak wszyscy wiemy, silniki elektryczne i woda nie mieszają się. Mieszanka wody z piany dostaje się do łożysk i powoduje rdzę, dodając niepotrzebne obciążenie silnika, co z kolei powoduje jego przegrzanie i wypalenie. Połknięcie wody przez turbiny może również wywołać zwarcie instalacji elektrycznej u klienta.
Silniki próżniowe są względnie drogim przedmiotem. Ceny w zależności od modelu maszyny, sięgają nierzadko kilku tysięcy złotych. Dodać odpowiednie koszty pracy i przestój, stanie się jasne, że koszt może być znaczny.

Więc czy warto używać niwelator piany? Jak widać, odpowiedź brzmi: tak!