Znaczenie wysokiej temperatury w praniu

Każdy, kto choć raz próbował zmyć naczynia w zimnej albo letniej wodzie, dobrze wie, że nawet w momencie gdy dodamy środka czyszczącego, różnego rodzaju tłuszcze nadal będą przywierać do talerzy. Dopiero gdy woda z płynem zostanie podgrzana do około 60 stopni Celsjusza, środek czyszczący zacznie owe tłuszcze wchłaniać.

Znaczenie wysokiej temperatury w praniu

Jako że filiżanki, talerze i inne naczynia są zanurzane w ciepłym płynie, przez co same stają się cieplejsze, łatwo można zauważyć, jak ważną rolę w procesie szybkiego i efektywnego czyszczenia pełni ciepło. Ciepło jest energią, która przyspiesza aktywność molekularną wody i zanieczyszczeń. Energia ta zwiększa się, przez co kontakt pomiędzy środkiem czystości a zanieczyszczeniem ulega złagodzeniu, co w rezultacie pozwala na szybką absorpcję i szybkie usunięcie brudu.
W czasie czyszczenia dywanu z wykorzystaniem urządzenia ekstrakcyjnego z gorącą wodą, czas kontaktu środka czystości z czyszczonym dywanem będzie, w przypadku wydajnego urządzenia, możliwie krótki. Dlatego też, istotne jest to, aby zapewnić optymalne warunki cieplne, czego rezultatem będzie szybkie i efektywne usunięcie zabrudzenia.

Czas, w jakim włókna czyszczonego dywanu stykają się z gorącym roztworem czyszczącym jest tak krótki, że nie mają one czasu ulec znacznemu ogrzaniu, a środek czystości działa z pełną wydajnością. Gorący roztwór czyszczący wprawia zanieczyszczenia w stan zawieszenia, podczas którego mogą one być usunięte z włókien dywanu za pomocą skutecznie działającego efektu próżni, który sprawia, że zabrudzenia są wsysane za pomocą węża ssącego do środka urządzenia i następnie składowane w zbiorniku odzyskowym.

Gorąca woda charakteryzuje się dużo lepszą skutecznością oraz jest bardziej lotna, przez co znacznie szybciej wyparowuje. Skraca to czas suszenia oraz minimalizuje ryzyko poczernienia i kurczenia się materiału wskutek zbyt długiego nawilżania. I ponieważ dywany stają się nie tylko bardziej czyste, ale i bardziej suche, zadowolenie klienta staje się oczywistością.

Wyszkolony fachowiec powinien wiedzieć, w jaki sposób używać ciepła, aby zwiększyć zarówno szybkość, jak i efektywność czyszczenia. Dobre urządzenie ekstrakcyjne pracujące na bazie gorącej wody, będzie używać niewielką, aczkolwiek bardzo mocną dawkę środka czyszczącego(dzieki wysokiej temperaturze), który niemalże natychmiast zostanie wciągnięty z powrotem do urządzenia. Taki system płuczący zapewnia błyskawiczną i higieniczną czystość, a przy tym niezwykle krótki czas schnięcia.

Ciepło jest najlepszym przyjacielem fachowca od czyszczenia. Dlatego też należy pamiętać, że jego właściwe wykorzystywanie, może stać się potężną bronią w walce przeciwko brudowi.